Asertywność jest określana jako sposób wyrażania swoich potrzeb, pragnień i opinii w sposób zarówno szczery, jak i kulturalny. Oznacza to, że osoba jest w stanie mówić otwarcie o swoich myślach i uczuciach, a także wyrażać swoje zdanie bez naruszania praw innych ludzi. Asertywność jest ważna, ponieważ pomaga ludziom żyć w harmonii ze sobą i innymi, a także chroni ich prawa i godność.
Bądź asertywny – Twoje słowa są ważne.
Ta cecha może pomóc w zwiększeniu pewności siebie, wzmocnieniu samooceny oraz nauczeniu odwagi tak by zabierać głos, gdy konieczne jest podjęcie decyzji. Uczy nas jak stawić czoła sytuacjom, w których możemy czuć się zagrożeni, bez konieczności uciekania lub wchodzenia w konflikt. Asertywność może również pomóc w zmniejszeniu stresu, poprawie kontroli nad swoimi emocjami i uczeniu się technik radzenia sobie z konfliktami.
Naucz się mówić “NIE” – klucz do asertywności
Często akceptujesz rzeczy, których nie chcesz? Czujesz się zmuszony do wykonywania zadań, które nie są Twoim obowiązkiem? Trudno Ci odmówić komukolwiek i często towarzyszy Ci poczucie winy? Masz trudności z przydzielaniem zadań i komunikacją z powodu obawy przed oceną, krytyką i odrzuceniem? Ten kurs pomoże Ci przezwyciężyć te rzeczy i zacząć nad nimi pracować!
Kurs Jak być asertywnym – sztuka wyrażania własnego zdania i emocji pomoże Ci uzyskać kontrolę nad sytuacjami trudnymi i wzmocnić Twoją pewność siebie. Dzięki kursowi dowiesz się między innymi: na jakim poziomie asertywności jesteś, jakie są przyczyny Twojego braku asertywności, jak bronić się przed manipulacją, czym różni się zachowanie asertywne od agresywnego i uległego i wiele innych. Kliknij w obrazek aby dowiedzieć się wszystkich informacji.
Zastanawiasz się również jakie są przyczyny braku asertywności? Pozwól, że spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w kilku punktach:
- Lęk przed odrzuceniem – boimy się, że jak będziemy asertywni to spotkamy się z negatywnym odbiorem i odrzuceniem.
- Strach przed konfliktem – obawiamy się, że jeśli będziemy asertywni, to powstanie konflikt.
- Niska samoocena – jeśli czujemy, że nasza wartość jest niska, to nie czujemy się pewnie w wyrażaniu swoich opinii.
- Mit osoby asertywnej – wyobrażamy sobie, że osoba asertywna musi być twarda i zdecydowana, a my nie czujemy się na siłach, aby wyrazić swoją opini