W tym artykule omówimy zasady bezpiecznej pracy z urządzeniami ciśnieniowymi, zwłaszcza butlami i zbiornikami kriogenicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem tych zawierających tlen. Dodatkowo poruszymy kwestie dotyczące zbiorników napełnionych gazami technicznymi skroplonymi i sprężonymi.
Zasady bezpiecznej pracy z urządzeniami ciśnieniowymi
- Ochrona przed substancjami ropopochodnymi i tłuszczami:
Zbiorniki przenośne, magazynowe, oraz instalacje zawierające tlen lub mieszanki tlenu z innymi gazami, zwane instalacjami tlenowymi, powinny być szczególnie chronione przed substancjami ropopochodnymi i tłuszczami.
- Materiały smarne i uszczelniające:
Materiały stosowane w instalacjach tlenowych i zbiornikach powinny posiadać świadectwo producenta zezwalające na ich użycie w tych instalacjach.
- Bezpieczeństwo osobiste:
Zakaz wykonywania prac przy napełnianiu tlenem lub mieszanką tlenu z innymi gazami w odzieży zabrudzonej olejami lub smarami.
- Warunki pomieszczeń napełnialni:
Zakaz przechowywania materiałów palnych i ropopochodnych w pomieszczeniach napełnialni tlenu oraz wykonywania prac mogących spowodować zanieczyszczenie olejami lub smarami.
- Odmrażanie elementów armatury:
Odmrażanie elementów armatury, np. w okresie zimowym, powinno odbywać się przy użyciu gorącej wody, pary, worków z gorącym piaskiem lub specjalnych mat grzewczych.
- Uziemienie zbiorników:
Zbiorniki wraz z orurowaniem muszą być uziemione.
- Zakaz napełniania podczas wyładowań atmosferycznych:
Napełnianie zbiorników podczas wyładowań atmosferycznych jest zabronione, zwłaszcza dla gazów palnych lub wybuchowych.
- Dopuszczenie do eksploatacji:
Zbiornik powinien być dopuszczony do eksploatacji przez właściwą jednostkę organu dozoru technicznego, zależnie od przynależności do butli UDT lub zbiorników przewoźnych TDT.
- Książka eksploatacji:
Zbiornik powinien posiadać książkę eksploatacji, w której notuje się aktualne stany, wyniki przeglądów, działanie zaworów bezpieczeństwa oraz zauważone nieprawidłowości.
- Zatrzymanie eksploatacji:
Zatrzymanie eksploatacji zbiornika następuje poprzez odcięcie go od instalacji rurowych zaworami na fazie ciekłej i gazowej.
- Przeszkolenie załogi:
Załoga napełnialni powinna być przeszkolona z napełniania zbiorników ciśnieniowych butli oraz zbiorników ciśnieniowych, a także szkolenie w postępowaniu w przypadku awarii.
- Zgłaszanie usterki:
W przypadku zauważenia zakłóceń pracy układów technologicznych, natychmiast zatrzymać operacje, zgłosić usterki przełożonemu i odnotować w książce eksploatacji.
Ochrona PPOŻ terenu napełnialni i jej obiektów
- Instalacja odgromowa:
Zbiorniki i instalacje rurowe powinny być uziemione poprzez połączenie z uziomem otokowym.
- Ochrona przed elektrostatycznymi:
Ochrona przed elektrostatycznością powinna być zapewniona przez połączenie z uziomem otokowym.
- Zacisk uziemiający:
Stanowisko do rozładunku cystern powinno być wyposażone w zacisk uziemiający połączony z uziomem otokowym zbiornika.
- Ogrodzenie terenu:
Ogrodzenie terenu powinno być wykonane z metalu i podłączone do uziomu otokowego zbiornika.
- Eliminacja materiałów łatwopalnych:
Teren napełnialni winien być wolny od materiałów łatwopalnych i przedmiotów utrudniających naturalny przewiew.
- Badanie rezystancji uziomów:
Rezystancję uziomów należy badać co 5 lat.
- Oznakowanie ostrzegawcze:
Teren napełnialni powinien być zabezpieczony przed dostępem osób postronnych, a na ogrodzeniu lub w pobliżu instalacji zbiornikowych należy umieścić tabliczki ostrzegawcze o zagrożeniu pożarowym i wybuchowym oraz z kierunkiem ewakuacji.
- Sprzęt przeciwpożarowy:
Napełnialnia powinna być wyposażona w odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy, takie jak agregaty proszkowe typu AP 25 lub 50, gaśnice proszkowe lub śniegowe z aktualnymi przeglądami technicznymi.
- Przeszkolenie pracowników:
Pracownicy powinni być przeszkoleni w obsłudze sprzętu przeciwpożarowego oraz znać numer alarmowy do straży pożarnej (998 i 112).
- Ochrona magazynów butli:
Magazyny butli z gazami płynnymi powinny być wyposażone w instalacje odgromowe zgodnie z polskimi normami, zapewniając jednocześnie dostęp do butli umożliwiający prowadzenie akcji ratowniczej.
Te kilka podstawowych informacji mam nadzieję, że przybliżyło troszkę temat związany z bezpieczeństwem podczas eksploatacji i niebezpiecznych zdarzeń w napełnialniach. Więcej szczegółów na ten temat znajdą Państwo podczas szkoleń z napełniania butli gazami skroplonymi, tzw. odzyskiem, oraz gazami sprężonymi, gdzie omawiana tematyka jest znacznie bardziej rozszerzona. Więcej informacji pod adresem https://www.oszomega.pl/napelnianie-i-obsluga-butli/. Serdecznie zapraszamy do naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega.