SZKOLENIA-POLSKA.PL - Twój portal szkoleniowy

Blog

Kiedy należy odbywać kursy BHP

Kiedy należy odbywać kursy BHP?

Kursy na BHP odbywają się w każdym zakładzie pracy, a także w większości szkół, szczególnie tych przygotowujących do wykonywania zawodu. Muszą odbywać je wszystkie osoby, które w danym przedsiębiorstwie są zatrudnione, bez względu na to, jakie stanowisko piastują albo jak niebezpieczna jest wykonywana przez nich praca. Co więcej, takiego kursu nie odbywa się tylko raz w życiu, ale za każdym razem, gdy pojawia się taka potrzeba.

Przed przystąpieniem do pracy

Nie ważne, czy pracownik przeszedł wcześniej jakieś szkolenia z zakresu BHP. Każdy zakład ma obowiązek przeprowadzić je w swoim zakresie, jeśli chce, aby pracownik przystąpił do pracy. Co więcej, osoba, której takie szkolenie nie zostało przedstawione, nie powinna rozpoczynać pracy na danym stanowisku, nawet jeśli wydaje jej się, że jest na to przygotowana. Taki kurs ma obowiązek zorganizować pracodawca, a jeśli wysyła gdzieś odpłatnie pracownika, to pokryć wszystkie koszty z tym związane. Jeśli pracownik ma zapłacić za wszystko samodzielnie, może być to uznane jako szkolenie niezależne od miejsca pracy.

Szkolenia okresowe w trakcie pracy

Co jakiś czas pracownicy muszą przejść okresowe szkolenia BHP. To mniej więcej to samo, co szkolenia na początku pracy w danym miejscu. Mogą być już bardziej skomplikowane, mieć więcej elementów albo być bardziej specjalistyczne, powinny jednak odbywać się od czasu do czasu, żeby pracodawca miał pewność, że wszyscy pracownicy znają zasady obowiązujące w zakładzie. To nie tylko dbanie o bezpieczeństwo, ale także zabezpieczenia się przed ewentualnymi wypadkami oraz pouczanie pracowników o tym, co powinno wzbudzić ich czujność i jak zachować się, kiedy zacznie dziać się coś nietypowego.

Kiedy jakieś przepisy się zmieniają

Co jakiś czas zasady funkcjonowania zakładu albo przepisy w zakresie BHP mogą ulec zmianie. Wtedy pracodawca koniecznie powinien przeszkolić wszystkich swoich pracowników tak, aby poinformować ich o wdrażanych zmianach przed tym, kiedy zaczną one obowiązywać. To bardzo ważne nie tylko ze względu na ewentualne kary czy konsekwencje prawne, ale także po to, żeby wszyscy pracownicy działali sprawnie i w podobny sposób, kiedy dojdzie do pożaru, wypadku albo innych nieprzewidzianych okoliczności. Jeśli część zastosuje stare zasady, a część nowe, od razu zapanuje ciężki do opanowana chaos.

Hurtownie BHP Rzeszów

Digital Target Marketing offers a broad range of online services from retail branding and shopping cart development, to email & mobile marketing. With state-of-the-art reporting, site analytics, & build-a-brand testing, we can track where every penny is best spent along with where your campaign is succeeding & where it needs a lift.

Contact Us

+012 (345) 678 99
55 Main Street, New York
55 Main Street, New York

Follow Us