SZKOLENIA-POLSKA.PL - Twój portal szkoleniowy

Blog

rodzaje pamięci

Jakie są rodzaje pamięci?

Czy zastanawiałeś się jakie są rodzaje pamięci? Pamięć jest jednym z najważniejszych zasobów, które posiadają ludzie. Jest to zdolność naszego mózgu pozwalająca nam na przetwarzanie i zapamiętywanie informacji. Istnieje kilka różnych rodzajów pamięci, które mają różne funkcje i wykorzystują różne procesy w mózgu.

Jeśli jesteś gotowy na kolejny krok w swojej edukacji, kurs technik efektywnego uczenia się może okazać się przydatnym narzędziem, które pomoże Ci osiągnąć Twoje cele. Dzięki temu kursowi zdobędziesz umiejętności, które są konieczne do podejmowania dalszych kroków w swojej edukacji.

Kurs Techniki efektywnego uczenia się

 

Rodzaje Pamięci

Pamięć Robocza

Nasza pamięć robocza lub pamięć operacyjna jest pamięcią krótkotrwałą, nasz mózg wykorzystuje ją do przechowywania informacji w ułamku sekundy. Jest to rodzaj pamięci, która jest niezbędna do wykonywania tymczasowych zadań, takich jak czytanie tekstu i liczenie.

Pamięć Implikatywna

Sposób działania tej techniki polega na tworzeniu powiązań między obrazami lub dźwiękami, a wiedzą, którą chce się zapamiętać. W mózgu powstają połączenia i obrazy, dzięki którym można zapamiętać informację. Najczęściej wykorzystuje się pojęcia związane z wizualizacją w celu zapamiętywania informacji. Na przykład, aby zapamiętać datę urodzin kolegi, można wyobrazić sobie jego twarz połączoną z datą urodzin, tak abyśmy mogli później łatwiej ją zapamiętać.

Pamięć Proceduralna

Pamięć proceduralna jest ważnym elementem procesu poznawczego, który polega na przesyłaniu informacji między pamięcią wykonawczą i pamięcią długotrwałą. Jest to umiejętność zapamiętywania sekwencji czynności, które można wykonać, aby osiągnąć określony cel, oraz ich wykonywanie w sposób twórczy i czynny.

Pamięć proceduralna jest zazwyczaj zapamiętywana w macierzach neuronalnych w naszym mózgu i pomaga nam wykonywać wiele procesów w naszym życiu codziennym, takich jak jazda samochodem, gotowanie lub nauka tańca. Za pomocą tej umiejętności możemy łączyć działania, które możemy wykonać, aby osiągnąć pożądany efekt.

Pamięć Długotrwała

Pamięć długotrwała jest zazwyczaj dzielona na trzy odmiany. Pierwszy to wspomnienia episodyczne, czyli wszystko to, co przeżyłeś, czego doświadczyłeś lub co cię spotkało. Drugi to semantyczne informacje, czyli wszystko to, czego się nauczyłeś, twoje wiedza o danym temacie. Trzecia to informacje proceduralne, czyli umiejętności i odruchy, które wykształciłeś wraz z uczeniem się nowych rzeczy.
To jest miejsce, w którym z zapisaną informacją jest przechowywana na stałe lub przez długi okres czasu. Ten dłuższy okres czasu to co najmniej trzy miesiące, ale może sięgać nawet całego życia. Informacje, które pozostają w pamięci długoterminowej, to wszystko, co wydarzyło się w naszym życiu – od pierwszego dnia, aż do dzisiejszego. Pozostawianie informacji w pamięci jest złożonym procesem, który obejmuje trzy fazy: przechowywanie sensoryczne, przechowywanie krótkotrwałe i przechowywanie długotrwałe. Każda z tych faz jest niezbędna do pozostawiania informacji w pamięci i informowania naszej zdolności do nauki i uczenia się.

Rodzaje pamięci – podsumowanie

Pamięć jest jedną z podstawowych funkcji naszego mózgu. Istnieje kilka rodzajów pamięci, które mają różne funkcje i wykorzystują różne procesy w naszym mózgu. Dzięki poprawnemu wykorzystaniu pamięci mamy zdolność do uczenia się i zapamiętywania informacji w naszej codziennej rutynie.

Leave A Comment

Digital Target Marketing offers a broad range of online services from retail branding and shopping cart development, to email & mobile marketing. With state-of-the-art reporting, site analytics, & build-a-brand testing, we can track where every penny is best spent along with where your campaign is succeeding & where it needs a lift.

Contact Us

+012 (345) 678 99
55 Main Street, New York
55 Main Street, New York

Follow Us