SZKOLENIA-POLSKA.PL - Twój portal szkoleniowy

Blog

Jak zaplanować drogę swojej kariery i mieć wartościowe życie zawodowe?

Wybór kariery zawodowej należy do najważniejszych decyzji w życiu. To, na jaką ścieżkę kariery wejdziemy ma kluczowe znaczenie dla naszego dalszego życia. Wiele młodych, ale też starszych osób, stoi przed ogromnym dylematem. Jak, w szybko zmieniającym się świecie, wybrać dla siebie odpowiednią karierę? Skąd wiedzieć, jaka praca będzie dla nas najlepsza?

Posiadaj cel 

Praca może dać Ci większą niezależność i większą kontrolę nad własnym życiem. Kiedy pracujesz, uczysz się nowych rzeczy, zdobywasz nowe umiejętności i nawiązujesz przyjaźnie z ludźmi, których poznajesz w swojej pracy. Twój cel życiowy składa się z głównych motywujących celów Twojego życia. Cel może kierować decyzjami życiowymi, wpływać na zachowanie, kształtować cele, oferować poczucie kierunku i tworzyć znaczenie. Dla niektórych ludzi cel jest związany z powołaniem – sensowna, satysfakcjonująca praca.

Poznaj siebie

Ważne jest, aby zrozumieć jak najwięcej o sobie: nasz styl podejmowania decyzji, zainteresowania, preferencje osobowości, zdolności i umiejętności. Aby znaleźć szkolenia i zawody, które będą dla nas satysfakcjonujące i angażujące, musimy również zbadać zawody i składniki edukacyjne naszych wyborów. Niezależność i samoświadomość są również powiązane z pewnością siebie. Wiedza o tym, kim jesteś i co reprezentujesz w życiu, może pomóc Ci wzmocnić poczucie pewności siebie. Aby być sobą i móc świadomie kierować swoim życiem zawodowym, musisz siebie poznać.

Bądź elastyczny 

By czerpać satysfakcję ze swojej pracy, trzeba wybrać dobrą dziedzinę. Świat pracy zmienia się nieustannie. Nie możemy już oczekiwać, że raz wybrana przez nas kariera będzie nam towarzyszyć przez całe życie. Nawet jeśli decyzja o wyborze danego zawodu może okazać się tymczasowa, warto ją podjąć w oparciu o odpowiednie kryteria.

Planowanie kariery to ciągły proces, na który nie ma prawdziwego terminu. Najprawdopodobniej te decyzje będą nieco niepewne, ponieważ możesz zmienić swoją ścieżkę, gdy zaczniesz pracować. Warto, jeszcze w młodości, próbować różnych rzeczy z różnych dziedzin działalności. Zdobywając doświadczenie poprzez pracę w niepełnym wymiarze godzin w różnych branżach, wolontariat lub staże jeszcze podczas studiów, możesz osobiście doświadczyć, jak wygląda kariera i jej środowisko pracy. 

Doświadczaj 

Odpowiednie doświadczenie zawodowe może pomóc Ci przygotować się do satysfakcjonującej kariery w wybranej przez Ciebie dziedzinie. Zdobycie doświadczenia zawodowego, nawet jako wolontariusz lub stażysta, pomoże Ci również rozpocząć tworzenie profesjonalnej sieci, która może pomóc ci w znalezieniu innej pracy w przyszłości.

Jeśli wiesz, że jesteś zainteresowany wykonywaniem zawodu wymagającego określonego przygotowania lub dodatkowego wykształcenia, wybór kierunku będzie prawdopodobnie ściśle związany z wyborem kariery. Nie zawsze jednak musisz pracować w zawodzie, w którym się kształciłeś. 

Rozwijaj się 

Wiele kierunków daje ogrom możliwości. Ważne, być nabytą wiedzę umiał wykorzystać na swoją korzyść. Kierunek studiów nie określa wszystkich Twoich przyszłych możliwości zatrudnienia. Według ekspertów ds. zatrudnienia skupienie się na rozwijaniu umiejętności transferowalnych ma większe znaczenie dla przyszłej kariery zawodowej studentów niż wybór kierunku.

Warto myśleć na poważnie o swoim życiu zawodowym już w młodości. Wczesne zaangażowanie w kształtowanie przyszłej kariery zwiększa szanse na to, że będzie ona wartościowa. Badania wykazały, że znalezienie sensu w pracy zwiększa motywację, zaangażowanie, wzmocnienie pozycji, rozwój kariery, satysfakcję z pracy, indywidualne wyniki i osobiste spełnienie.

Digital Target Marketing offers a broad range of online services from retail branding and shopping cart development, to email & mobile marketing. With state-of-the-art reporting, site analytics, & build-a-brand testing, we can track where every penny is best spent along with where your campaign is succeeding & where it needs a lift.

Contact Us

+012 (345) 678 99
55 Main Street, New York
55 Main Street, New York

Follow Us